در مصاحبه استخدام حسابدار چه سوالاتی مهم هستند؟

در مصاحبه استخدام حسابدار چه سوالاتی مهم هستند؟

 

اگر در جستجوی شغل حسابداری هستید، در مقاله مناسبی فرود آمده‌اید برای اینکه قصد داریم همه آنچه برای یک مصاحبه استخدامی حسابداری نیاز دارید را یکجا بیان کنیم تا آمادگی قبل از مصاحبه را کسب کنید، با اعتمادبه‌نفس و آگاهی کامل وارد مصاحبه شوید و برنده خارج شوید. این مقاله برای فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و افرادی که قصد تغییر شغل دارند مناسب است. البته یک مصاحبه‌کننده استخدامی هم می‌تواند از سوالات مصاحبه حسابداری مقاله ایده بگیرد.

استخدام حسابدار مشابه فرصت گل‌زنی

استخدام حسابداراستخدام حسابدار در این چند ساله کاملاً بروز شده و به یک فرصت گلزنی تبدیل شده است در یک مصاحبه استخدامی، حسابدار همانند قرارگرفتن یک فوتبالیست در موقعیت گلزنی است و باید نهایت استفاده را از فرصت ببرد. اگر موفق به گلزنی نشود تمام تکنیک‌ها و مهارت فوتبالیست زیر سوال می‌رود و خودش بیش از حد افسوس می‌خورد، پس باید خیلی تمرین کند تا تسلط خود را در چنین شرایطی بالا ببرد.حسابداری که می‌خواهد برنده مصاحبه استخدامی باشد و با تمام تمرین‌ها و وقت گذاشتن‌ها، فرصت را در کمتر از ۱۰ دقیقه از دست ندهد بهترین و کوتاه راه کسب اطلاع از سوالات است، که در همه موسسات و شرکت‌ها یکسان نیست. یک راه حل مطمئن که توجه کمی به آن می شود این است که از چارچوب جلسه باخبر باشید یعنی هر شرکتی سوالات متناسب خود را مطرح می کند ولی چارچوب مصاحبه حسابدار در همه موسسات یکسان است. طبقه بندی مصاحبه به دو شیوه عمومی و اختصاصی برگزار  می‌شود.

آمادگی قبل از مصاحبه

شاید عنوان استخدام حسابدار عنوان تکراری باشد و برخی اوقات تیتر اول مجلات و دیگر رسانه ها بوده است. استخدام در حسابداری برای یک حسابدار به قدری مهم است که نباید ساده از کنار آن بگذرد چرا برخی از حسابداران موفق هستند و برخی ناموفق و ناامید، خواسته کارفرما چیست و حتی شما چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید که همه چیز را در یک جلسه تقریبا ۱۵ دقیقه‌ای مصاحبه استخدامی از دست ندهید.

بارها این اتفاق افتاده همه دانش و استعداد یک کارشناس  فدای یک بی توجهی در عرض چند دقیقه می شود. «مثل حکایت فردی که در کلاس های کنکور شرکت می کند و آمادگی لازم را بدست می آورد ولی در موقع آزمون انگار به کلی تمرکز را از دست می‌دهد و نمی تواند خوب از اطلاعات علمی خود دفاع کند.»

معمولا استخدام در یک سازمان با آگهی استخدام کارفرما شروع می‌شود که شما در هنگام جستجوی شغل حسابداری دیده و رزومه‌تان را ارسال می‌کنید و در صورت تایید برای مصاحبه دعوت می‌شوید. درواقع رزومه فقط می‌تواند یک قرار مصاحبه کسب کند اما استخدامتان را تضمین نمی‌کند. در عوض کیفیت رفتار و دانش شما در مصاحبه، می‌تواند استخدامتان را تضمین ‌کند پس با توجه به رقابت موجود بین تعداد زیادی کارجو، باید ازهرجهت آماده ‌باشید.

اولین کارتان این است که یک تحقیق مفصل در مورد کارفرما بکنید. بهترین نقطه شروع، وب‌سایت کارفرماست که به شبکه‌های اجتماعی هم گسترش پیدا می‌کند. تاریخچه سازمان را بررسی کنید، فیلد تخصصی شرکت را درک کنید و دانش کافی در مورد ادبیات مورداستفاده در صنعتش را جمع‌آوری کنید. معمولا پروفایل دیجیتال شرکت، انعکاسی از فرهنگ و شخصیت شرکت و موسس است پس به احساس و غریزه خود نسبت به طراحی و محتوای وب‌سایت توجه کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  انتظار همه از حسابداران در شرایط اقتصادی فعلی؟

سپس سوابق تحصیلی و کاری خودتان را مرور کنید تا جایی که قادر باشید به‌راحتی دلیل همه انتخاب‌هایتان را بیان کنید و اگر فاصله‌ای بین سال‌های تحصیلی یا کاری به وجود آمده را توضیح دهید. یک مصاحبه استخدامی حسابداری معمولا با سوالات عمومی مصاحبه‌کننده شروع می‌شود که روی سابقه تحصیلی و کاریتان تمرکز می‌کند اما شما هم باید هر سوال و ابهامی که در مورد سابقه فعالیت کارفرما و سمت مورد استخدام دارید را مطرح کنید. پس از تبادل اطلاعات عمومی، احتمالا سوالات تخصصی حسابداری مطرح می‌شوند که باید بامهارت و قاطعیت پاسخ دهید.

در ادامه مقاله نمونه سوالات مصاحبه حسابداری را معرفی می‌کنیم که باید برای آن‌ها آماده شوید اما همیشه منتظر سوال‌های غیرمترقبه از طرف مصاحبه‌کننده هم باشید.

 • سوالات عمومی مصاحبه

هدف مصاحبه‌کننده استخدامی از این سوالها این است که شخصیت شما و مهارت‌هایی مانند برقراری ارتباط، توانایی حل مشکل، توجه به جزییات، مدیریت زمان، شجاعت ابراز عقاید شخصی و توانایی نوآوری را ارزیابی کند. جواب غلط و درستی وجود ندارد درنتیجه تنها راه گرفتن نتیجه خوب، کنترل اضطراب و داشتن صداقت و شفافیت است. پاسختان باید هوشمندانه و مشروح باشد و تعهدتان به شغل انتخابی را ثابت کند.

 • چرا رشته حسابداری را انتخاب کردید؟
 • واحد موردعلاقه‌تان در طول تحصیل چه بود؟
 • بزرگ‌ترین مشکلی که تابه‌حال حل کرده‌اید را شرح دهید.
 • نقاط ضعف و قدرت شما چیست؟
 • چه ویژگی شمارا از سایر کارجویان متمایز می‌کند؟
 • در شغل‌های قبلی چه نقشی در کاهش هزینه کارفرما داشتید؟
 • در سمت‌های قبلی کدام‌یک از روندهای کاری را بهینه کردید؟
 • یک نمونه از موقعیت‌هایی که باید به مدیریت گزارش ارائه می‌کردید را توضیح دهید.
 • یک نمونه از تماس مستقیم با مشتری را توضیح دهید که مشکل مشتری را باوجود مشکلات زیاد حل کردید.
 • یک نمونه از عملکردتان برای تحویل به‌موقع گزارش در سررسید را توضیح دهید.
 • سوالات اختصاصی مصاحبه استخدامی حسابداری

هدف مصاحبه‌کننده از این سوالها ارزیابی مهارت‌های حسابداری شماست که با توجه به سمت انتخابی، سطوح ابتدایی و پیشرفته را در برمی‌گیرد. پاسختان باید دانش از حرفه حسابداری در صنعت کارفرما را ثابت کند علاوه بر اینکه مهارت دیجیتال و آشنایی با ابزارهای نرم‌افزاری را هم نشان دهد.

مصاحبه استخدامی حسابداری فقط یک فرصت کوتاه است تا سوالهای حسابداری مصاحبه‌کننده را با مهارت پاسخ دهید پس آمادگی قبل از مصاحبه داشته باشید.

 • صورت‌های مالی اساسی را توضیح دهید.
 • اگر فقط یک صورت مالی داشتید و می‌خواستید سلامت مالی یک سازمان را بررسی کنید، کدام صورت مالی را انتخاب می‌کردید؟
 • اگر موجودی کالا ۱ میلیون تومان بیشتر شود، چه تغییری در صورت سود و زیان ایجاد می‌کند؟
 • سرمایه در جریان چیست؟
 • سرمایه در جریان منفی چیست؟
 • اگر وجه نقد دریافت شده از مشتری هنوز به‌عنوان درآمد ثبت‌نشده، در کجا ثبت می‌شود؟
 • تفاوت پیش‌پرداخت و حساب دریافتنی چیست؟
 • چه زمانی یک خرید را به‌جای هزینه، در سرمایه منظور می‌کنید؟
 • تحت چه شرایطی سرقفلی افزایش پیدا می‌کند؟
 • چگونه حساب‌های دریافتنی وصول نشدنی را تخمین بزنید؟
 • کاهش ارزش موجودی کالا چگونه در صورت‌های مالی منعکس می‌شود؟
 • سه روش متداول بودجه‌بندی چیست؟
 • چگونه احتمال خطا در محاسبات را کاهش می‌دهید؟
 • با کدام‌یک از نرم‌افزارهای حسابداری آشنا هستید؟
 • اگر شما مدیر مالی شرکت ما بودید، چه نگرانی خوابتان را آشفته می‌کرد؟

روز مصاحبه

مصاحبه استخدامی حسابداریباوجود آمادگی قبل از مصاحبه حضور به‌موقع در مصاحبه، مهم‌ترین فاکتور در مورد شخصیت و تعهد حرفه‌ای شماست پس کمی زودتر از زمان تعیین‌شده از راه برسید. در هنگام صحبت کردن، نگاه چشم در چشم را حفظ کنید بدون اینکه مصاحبه‌کننده را معذب کنید و واضح است که باید لباس و لحن حرفه‌ای داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید:  چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

به سوالها پاسخ دقیق بدهید و توضیح نامرتبط و اضافه ندهید. سوالهایتان هم باید محدود به فعالیت شرکت، سمت موردبحث و افراد مرتبط با این سمت باشند.

پس از مصاحبه

اگر نتیجه مصاحبه بلافاصله به شما اعلام نشود، احتمالا تاریخ مشخصی برای تصمیم‌گیری اعلام می‌شود تا کارفرما همه کارجویان را مقایسه کند و بهترین گزینه را انتخاب کند. تا آن موقع از تجربه این مصاحبه یاد بگیرید و برای مصاحبه بعدی آماده شوید.

۲ ترفند کلیدی برای موفقیت حسابدار در مصاحبه استخدام

ترفند کلیدی برای موفقیت حسابدار در مصاحبه استخدام را اینجا مطرح می کنم.

ترفند۱ : قبل از حضور در جلسه استخدام، محیط مصاحبه را شبیه سازی کنید.

اشتباه بزرگ حسابداران در اینجا مانند رفتار یک دانشجو قبل از جلسه امتحان است، به نظر شما مطالعه قبل از آزمون چه تاثیری دارد؟ فقط سردرگمی را بالاتر می برد. ولی کی باید شما محیط را شبیه سازی کنید؟

شما هر چقدر هم مطالعه و تمرین داشته باشید باید در یک محیط شبیه سازی شده قراربگیرید. یک مثال ساده: یک دانش آموز برای کاهش استرس پاسخ دادن به سوالات معلم، سعی می کند کتاب را در اختیار والدین و حتی دوست خود قرار دهد و به سوالات پاسخ دهد، در حقیقت اینکار برای آمادگی بیشتر جهت حضور در کلاس و جلوی معلم است،او می خواهد محیط کلاس را شبیه سازی کند. حالا یک حسابدار هم باید محیط و جلسه مصاحبه استخدام را شبیه سازی کند. برای پیاده سازی این نقشه باید از یک حسابدار باسابقه و حرفه ای یا یک کارشناس خبره بازار کار بخواهید چند سوال در رابطه با پارامترهای حسابداری از شما بپرسد.حتما مدت زمان را در نظر داشته باشید مثل ۱۰ دقیقه زمان تعیین کنید و از او بخواهید در این ده دقیقه چند سوال کلیدی را از شما سوال کند، مطمئن باشید سوالات کارشناس مرتبط با مشکلاتی است که حسابداران با ندانستن آن مرتکب اشتباه می‌باشند به عنوان مثال از شما می‌پرسد نحوه محاسبه مالیات حقوق چگونه است؟ یا آخرین بخشنامه اداره دارایی درباره حل مشکل نرم افزار سالاری چیست؟ شما می توانید با فرد دیگری هم این جلسه کوتاه را برگزار کنید. هم اکنون در رسانه‌های اجتماعی گروه های خوبی متشکل از افراد حرفه‌ای وجود دارد که به‌صورت تلفنی هم می تواند به شما کمک کند.

اتفاقی که برای شما می‌افتد این است نقاط ضعف خود را متناسب با بازار کار در چند سوال کلیدی متوجه می‌شوید. همین موضوع در مصاحبه استخدامی خودش را بیشتر نشان می‌دهد، چون شما نمی‌توانید تعیین کننده باشید و ادعا کنید خیلی مطالعه و تجربه دارید و این سوال را از من بپرسید. کارشناس با تشخیص خودش از روند نوع شرکت مورد نظر، چند سوال کلیدی مطرح می کند. البته اگر یک حرفه‌ای هم هستید و مثلا می‌خواهید مشاور مالیاتی یک شرکت نفتی باشید مطمئن باشبد برای تعیین سطح حرفه‌ای شما در شرکت چند سوال چالشی از مشکلات مالیاتی از شما پرسیده می شود. بد نیست در اینجا من هم چند سوال مهم از شما بپرسم تا بتوانید بیشتر با جو یک جلسه مصاحبه آشنا شوید. من فرض می‌کنم اینجا یک شرکت بازرگانی است و شما قصد دارید به عنوان حسابدار در آن استخدام شوید:

این مطلب را هم بخوانید:  روش پرزنت کردن یک کارفرمای بد اخلاق

به نظر شما فردی که چند جا مشغول به کار است چگونه بیمه‌اش محاسبه می شود؟

حدنصاب خرید و فروش در سال ۹۹ چقدر است؟

فرض کنید شرکت تسهیلات خرید کالا را از بانک ملت به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال ۱۴ درصد  دریافت کرده است: لطفا محاسبه سود و نحوه ثبت در دفاتر؟

آیا با مراحل ثبت سفارش و گشایش اعتبار آشنا هستید؟ چه حسابهایی در این نوع رویدادها درگیر می‌شوند؟

ترفند ۲ : آشنایی با پیکر بندی سوالات مصاحبه حسابداری در ۱۰ دقیقه مصاحبه

همیشه یادتان باشد در یک جلسه مصاحبه ای فقط یک کارشناس مالی حضور ندارد و ممکن است مدیران دیگر بخشها هم از شما سوال کنند و حتی یک کارشناس زبان.  روزی که من خودم بعد از قبولی در آزمون کتبی شرکت ایران ایر پذیرفته شدم برای مصاحبه دعوت شدم ، روزی که وارد جلسه شدم اولین سوالی که بعد از سلام از من پرسیده شد توسط یک خانم و به زبان انگلیسی بود. سوال: از کجا و چگونه به اینجا آمدی ؟ منظورش مسیر و مسافت بود، نفردوم از من پرسید چقدر ایران ایر را می شناسی؟ به نظرت شرکت پولداری است؟ چرا؟ و سوال کننده بعدی یک سوال هوش مطرح کرد و نفر آخر تازه از من پرسید چگونه من متوجه شوم که استهلاک این لپ تاپ با چه روشی محاسبه می شود ؟

شاید الان این‌ها سوالات ساده‌ای باشد ولی درجلسه و به یکباره همراه با استرس است، شما چند سوال غیر مرتبط را باید پاسخ بدهید و ممکن است تمرکز شما کم شود و در نهایت سوالات حسابداری و مالیاتی از شما پرسیده شود. پس آمادگی چنین محیطی را حتما داشته باشید. و اما محورهای سوالات حسابداری و مالیاتی، در این مورد باید عرض کنم همیشه سوالات حول یک محور نیست مثلا وقتی شما پاسخ مالیات حقوق را بدانید سوال بعدی دوباره از حقوق نیست و خیلی کم اتفاق می‌افتد. چارچوب مصاحبه در کلیات زیر سازماندهی می شود که از نیروی داوطلب استخدامی پرسیده می شود:

سوال مربوط به بیمه و اداره کار

سوال مربوط به سامانه های مالیاتی مانند ارزش افزوده و ماده ۱۶۹

سوال مربوط به اصول حسابداری

سوال از یک مشکل مالی و پیشنهاد شما

این کلیات همان چند دقیقه است. بنابراین شما انقدر باید مسلط باشید که در هر پارامتر بهترین جواب را بدهید. در مورد آخر هم باید اشاره به این نکته کنم معمولا یک اشکال یا مشکل مطرح می شود و با ارائه نظر سنجی از شما تا حدی سطح اطلاعاتی مشخص می‌شود. مثلا درباره تهاتر دارایی ثابت دو شرکت با یکدیگر، شما در اینجا باید اشکال را بدانید و راه حل پیشنهادی برای برطرف شدن اشکال  ارائه کنید.

کلام پایانی

سوالات مصاحبه حسابداری روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود برای اینکه رقابت زیاد است و هدف کارفرما پیدا کردن بهترین کاندیدای جستجوی شغل حسابداری است. درنتیجه فقط یک فرصت کوتاه دارید تا شخصیت و مهارت خود را به مصاحبه‌کننده و مدیر آینده‌تان ثابت کنید و درعین‌حال بهترین کارفرما را برای حرفه‌تان انتخاب کنید پس باید آمادگی قبل از مصاحبه داشته باشید، اطلاعات کافی در مورد سوالهای مصاحبه حسابداری جمع‌آوری کنید، با ادبیات ساده اما حرفه‌ای صحبت کنید و مطمئن باشید که موفق می‌شوید.

شما چطور مصاحبه استخدامی حسابداری را گذراندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/mkhir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4613

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/mkhir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4613

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/mkhir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111